Exekuci můžete vyřešit prodejem bytu

Finanční problémy mohou velmi rychle přerůst dlužníkovi přes hlavu, a to v případě, že o dluzích ví. Ještě v horší situaci je, když se o dluzích dozví bez varování. Nedostatek financí na úhradu závazku stejně velkým problémem vždy, ale pokud dlužník vlastní nějakou nemovitost, tak má řešení.

Ať už čekáte nepříjemný dopis, nebo ne, vyhýbat se svým závazkům, nepřebírat poštu a tvářit se jako pštros rozhodně není to rozumné. A nechat problém dojít až do stádia exekuce, také ne. Pokud už to ale nastane, ani tehdy není dobré se vzdát a být pasivní.

I exekuční řízení můžete zastavit třeba prodejem bytu v osobním vlastnictví, aniž byste přišli o střechu nad hlavou. Důležité je nenechat situaci dojít až k nedobrovolné dražbě, na níž dlužník obvykle výrazně prodělá.

Oblíbený postup exekutorů

Právě prodej nemovitosti v nucené dražbě je velmi oblíbeným krokem exekutorů, hned po obstavení bankovních účtů a srážkách z platu. V žádném případě se nejedná o nic, co by bylo pro dlužníka výhodné. Exekutor nechá určit cenu nemovitosti znalcem, což neznamená vždy cenu skutečně tržní.

V první dražbě může být nejnižší podání o třetinu nižší než znalecká cena. Ještě horší je, když se byt, či dům v prvním kole neprodá, protože v dalších opakovaných dražbách vyvolávací cena dále klesá. Navíc si exekutor nechá za všechny úkony související s dražbou zaplatit, a to vše neustále snižuje výnos.

Jsou-li dluhy třeba dva miliony, cena bytu stanovená znalcem jsou 3 miliony a prodá se za vyvolávací cenu 2 miliony, přijde dlužník o byt, zůstane dlužen i několik set za náklady řízení a odměnu exekutorovi a už nebude mít co prodat.

Samostatný prodej před exekucí

Daleko rozumnějším řešením je vyřešit exekuci prodejem bytu samostatně a uhradit tak celý dluh i související náklady. To ale potřebuje určitý dobu na nalezení kupce, vyřešení prodeje, převodu nemovitosti na nového vlastníka v katastru a další související kroky. Ale i v případě, že dlužníka tlačí čas, se může najít řešení.

Specializované firmy jako je např. Vykupnemovitostipraha.cz jsou schopny odkoupit byt do 24 hodin za cenu odpovídající až 90 % ceny tržní. Ve výše uvedeném případě by tak dlužník ideálně dostal 2,7 milionu, uhradil by všechny své závazky, a ještě by mu zbylo několik set tisíc na řešení bydlení.

Někdy se prodávající dokonce nemusí ani z bytu odstěhovat. Jedná se o v současnosti poměrně populární metodu zpětného leasingu, kdy je nájemné hrazeno ve formě leasingových splátek a bydlící osoba tak nemovitost postupně splácí.

Důležitá je především rychlost, protože během exekuce soudní exekutor vymáhá nejen samotnou jistinu původního dluhu a úroky s ní související, ale také odměnu exekutora, náklady řízení a další poplatky.

Čím déle vše trvá, tím víc se dlužná částka zvyšuje. Pokud se rozhodne řešit exekuci prodejem bytu, obraťte se primárně na zkušené specialisty, kteří vám nabídnou za byt tu nejlepší cenu.

Get in Touch

Další články autora

Jaký vliv má inflace na náš spořicí účet?

Vliv inflace doléhá na každého z nás. Všichni pociťujeme rapidní zdražování ve všech odvětvích a otázkou je, zda je lepší peníze šetřit nebo někam uložit....

Sjednoťte elektronické stravenky i další zaměstnanecké benefity do jedné karty

Už jste slyšeli o LemonPay? Pokud jste zaměstnavatel a vaši zaměstnanci používají elektronické stravenky, možná se vám o ní něco málo doneslo. Ať už...

Zkouška z českého jazyka pro cizince

Pokud se jako cizinec pocházející ze zemí mimo EHP a EU chcete v České republice usídlit na delší dobu, pro udělení trvalého pobytu musíte nejdříve...

Reklama

Nejnovější články