Jaký vliv má inflace na náš spořicí účet?


Vliv inflace doléhá na každého z nás. Všichni pociťujeme rapidní zdražování ve všech odvětvích a otázkou je, zda je lepší peníze šetřit nebo někam uložit. Dříve bylo běžné si schovávat nějaké úspory doma v kasičce, v dnešní době tomu tak ale není. K úschově peněz spousta lidí využívá spořicí účty. I na ty teď ale dolehla inflace.

K čemu jsou spořicí účty dobré?

Spořicí účty byly, jsou a budou. Míra jejich využívání záleží na okolní situaci a na tom, jak se nám budou v danou chvíli jevit. Dříve se na ně nekladl takový důraz, ale v dnešní době je situace jiná.

Už dlouho jsme nezažili takto vysokou inflaci, a proto přichází ten správný čas pro spořicí účty. Důležité ale je, abychom je využili tak, jak máme. Jejich hlavním účelem je totiž dočasné uložení volných peněz s lepším úročením než u klasického účtu.

Jsou zde nějaká omezení?

Spořicí účty jsou v mnohém odlišné od těch klasických a banky nebo spořitelní družstva je obvykle něčím omezí. Tato omezení však nejsou nijak zásadní. Zpravidla se jedná o to, že k nim nejsou platební karty, není možné u nich nastavit inkaso či příkaz k úhradě a někdy banky mohou omezovat počet účtů či výši úročení dle odchozích plateb.

V jiných ohledech jsou ale podobné jako ostatní produkty. Především podléhají inflaci. Úrokové sazby u spořicích účtů poslední dobou rostou a není žádnou výjimkou roční úročení okolo 5 %.

Velkou výhodou je, že peníze na spořicím účtu nejsou nijak vázány a vy je tak můžete kdykoliv vybrat. Dobrou zprávou také je, že vklady na těchto účtech jsou ze zákona pojištěny až do výše 100 000 Eur.

Jak se vyhnout inflaci?

Vyhnout inflaci se úplně nemůžeme, ale můžeme co nejvíce zmírnit její následky. V tomto období se nevyplatí šetřit doma do pokladničky, protože veškeré peníze ztrácejí svou hodnotu. Raději zkuste investovat do něčeho, co bude užitečné i v budoucnu.

Důležité je zmínit, že každá investice s sebou nese riziko ztráty. Pokud budete investovat nerozumně, s největší pravděpodobností jenom proděláte. Pokud ale budete investovat delší dobu a rozumně, je zde mnohem větší šance na úspěch.

Diverzifikujte

Diverzifikace znamená rozložení rizika. Statisticky je mnohem pravděpodobnější, že budete mít větší šanci na zisk (nebo alespoň menší šanci na neúspěch), když nebudete vsázet vše na jednu kartu.

Pokud se např. rozhodnete investovat do fondů, vždy si nechte nějakou částku jako rezervu pro případ potřeby. Důležité je také vědět, že i investice do dluhopisových a realitních fondů bývají zpravidla spojeny s poplatkem. Ten se většinou pohybuje okolo 4 % z investované částky.

Ne každý má štěstí

Obecně platí, že ne všichni mají takové štěstí, aby si mohli dovolit investovat do fondů nebo kupovat obrazy. Pro obyčejné lidi je inflace velikým problémem a může ohrozit chod jejich domácnosti a veškeré výdaje. I pro takové situace je vhodná rychlá půjčka, na kterou dosáhne každý, kdo ji nutně potřebuje.

Get in Touch

Další články autora

Jaký vliv má inflace na náš spořicí účet?

Vliv inflace doléhá na každého z nás. Všichni pociťujeme rapidní zdražování ve všech odvětvích a otázkou je, zda je lepší peníze šetřit nebo někam uložit....

Sjednoťte elektronické stravenky i další zaměstnanecké benefity do jedné karty

Už jste slyšeli o LemonPay? Pokud jste zaměstnavatel a vaši zaměstnanci používají elektronické stravenky, možná se vám o ní něco málo doneslo. Ať už...

Zkouška z českého jazyka pro cizince

Pokud se jako cizinec pocházející ze zemí mimo EHP a EU chcete v České republice usídlit na delší dobu, pro udělení trvalého pobytu musíte nejdříve...

Reklama

Nejnovější články