spot_img

Živnost nebo s r.o.? Jaké jsou rozdíly? 

V začátcích podnikání je nejtěžší se rozhodnout. Jakou formu podnikání zvolit, aby byl počáteční průběh co nejhladší a zároveň aby bylo dosaženo kýženého cíle? Co za specifika s sebou nese živnost a jaký je rozdíl mezi prací na živnostenský list a společností s r.o.?

Práce na živnostenský list se široce rozšířená a může ji na hlavní nebo vedlejší činnost vykonávat kdokoliv svéprávný, zletilý a způsobilý k právním úkonům. Živnost je ostatně také nejlevnější a nejjednodušší na založení a administrativní zátěž v průběhu podnikání je minimální. 

Živnostenský list je často i daňově výhodnější, neboť lze využít možnosti paušální daně a výdajů. Závisí především na nákladech, ovšem živnost se kolikrát vyplatí i při milionovém obratu. Pokud budoucí podnikatel nemá společníka, je lepší zvolit živnost.   

Nevýhodou živnosti se může jevit ručením veškerým majetkem. Je to nejvíce rizikové zejména v těch oborech, kde by OSVČ nesla odpovědnost za škodu. V takových případech se vyplácí mít sjednané pojištění odpovědnosti OSVČ

Dojde-li k újmě na věci nebo na životě či zdraví, a to prováděnou činností, službou nebo vadou výrobku, dokáže pojišťovna proplatit plnění v řádu až desítek milionů korun. Pokud by byl podnikatel nucen vzniklou újmu uhradit v plné výši sám, mohlo by to pro něj být likvidační. 

Pojištění odpovědnosti chrání podnikatele i klienty, zejména u pojistných událostí přímo souvisejících s výkonem podnikání. Pojistit lze i úpadek, proplácení faktur nebo samotný provoz. 

Pojistku lze dále rozšířit na úhradu ztrát a ušlého zisku při přerušení provozu, právní ochranu, pojištění peněz a věcí movitých při živelních pohromách, odcizení či vandalismus, a technické poruchy strojů a elektroniky, přičemž mnoho pojišťoven umožňuje stanovit si rozsah i cenu pojištění tak, aby nezatěžovala rozpočet. 

V čem je lepší s r.o. než živnost

Kromě ručení veškerým svým majetkem může být živnost nevýhodná i z hlediska daní. Bude-li OSVČ dosahovat milionových obratů, nebude již živnostenský list oproti s r.o. daňově výhodný. Vyvstane-li potřeba více společníků, je výhodnější založit s r.o. Především kvůli ručením majetkem společnosti, nikoliv majetkem vlastním. Společníci ručí jen do výše svého nesplaceného vkladu.

S r.o. nebo živnost? Založení s r.o. je časově i administrativně náročnější a dražší. I z hlediska samotného provozu. Tisíce korun za založení s r.o. jsou jen malou kapkou oproti povinnosti vedení podvojného účetnictví a s tím spojeným zvýšením nákladů za účetní. 

U s r.o. je nezbytná funkce jednatele. Ten firmu zastupuje v očích veřejnosti, jedná jejím jménem a podílí se na hospodářském výsledku. 

K založení s r.o. je navíc potřeba kromě žádosti doložit čestná prohlášení jednatelů a jejich podpisové vzory nebo sepsání společenské smlouvy u notáře. Samotné založení s r.o. trvá dva až tři týdny. 

Kdo je jednatel s .r.o. 

Založení společnost s ručením omezeným se neobejde bez alespoň jednoho jednatele. Jednatel s .r.o. je zástupce společnosti a zároveň osoba odpovědná za řádné hospodaření firmy. V menších podnicích je jednatelem firmy sám majitel, ve větších společnostech bývá jednatel jmenován. 

Funkce jednatele s sebou přináší jak zodpovědnost, tak pravomoc. Jednatel je oprávněn jménem firmy uzavírat smlouvy, najímat a propouštět zaměstnance, zajišťuje spořádané účetnictví, či sestavení roční uzávěrky. Jinými slovy výrazně ovlivňuje chod a hospodaření společnosti

Za zpronevěru majetku společnosti, uzavření likvidačních obchodů nebo spolupráci s konkurencí ručí svým majetkem. Jednatel s r.o. může a nemusí být zaměstnancem společnosti, ani nemusí pobírat mzdu. 

Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články