Zlato

Zlato a šperky z něj vyrobené, dokáží lidi fascinovat už po tisíce let. Je prvním těženým a zpracovávaným kovem, který nerezavý. Dále je odolný proti účinkům kyselin a vnějším vlivům. Jde o celkem měkký, tepelně a elektricky vodivý žlutý kov. Zlato je zhruba 3x těžší než pouhé železo.

Zlato a vliv v průběhu věků

Tento žlutý skvost je spjat s lidmi od starověkých kultur a říšemi od Mezopotámie a Egypta. Při vykopávkách a zneuctění hrobů v Egyptě, se u Tutanchamona našlo 9 tun zlata, mělo zdobit hrobku a doprovodit zemřelého na druhou stranu. V Indii bylo považováno zlato za dar od Boha Agni, který svou září vytvořil barvu kovu a vlil do něj zdroj života. Řekové měli zato, že Zeus stvořil první prsten, který směl nosit pouze titán Prométheus, jako symbol uvěznění v poutech a zavěšení ke skále.

Etruskové zdobili malými zlatými kuličkami nádobky a nádoby, tato technika je známá jako granulace. V antice měli lidé jasně daný patriarchát, kde jen ti nejvyšší mohli nosit zlaté prsteny a ta lůza pod nimi, jako i v dnešní době, měla dovolené pouze stříbrné prsteny a otroci železo. Druidové kvůli svému postavení směli nosit zlatý srp, se kterým sbírali bylinky, aby jim dodal sílu.

U nás se začaly, v roce 1325 – za Lucemburků, razit mince a za Karla IV. se objevily dukáty. V Rusku se ujala tradice, v podobě výroby zlatých vajec. Vždy na velikonoce, nechal Alexandr III. vyrobit jeden kus pro svoji ženu a jejich syn v tradici pokračoval.

Pár faktů, která by vám neměla uniknout!

Jako vždy se někdo snaží udělat rekord a právě tady vznikl při výrobě největší cihly, která váží 250kg. Ať už se vám to bude zdát reálné nebo ne, tak věřte, že zlato se nachází kolem nás, za prvé proto, že před 200 milióny lety padaly meteority se zlatem. Za druhé v počítačích se nachází stopy zlaté rudy a ve vás samotných je zhruba 0,2 miligramu zlata, ve vlasech a krvi.

NASA při pozorování a vyhodnocování zjistila, že asteroid Eros, je jednak moc blízko země a jednak obsahuje něco kolem 20 miliard tun zlata. Takže až sem dopadne, tak jedna strana lidského charakteru bude se slzami v očích počítat mrtvé a druhá bude počítat bohatství.

V dnešní době je možné, aby si každý koupil alespoň malé množství zlata, někteří investují a někteří ukládají peníze právě do prstenů a šperků, a mezi nimi můžete být i vy. Zlato je výhodná investice, neboť i když trh padá, zlato si drží svou hodnotu, neboť pokud padne zlato, tak pak už nemáte čím platit. Nyní se tedy pojďte podívat na zlaté prsteny a zlaté šperky, zdobené kameny.

Chcete se dozvědět spoustu dalších zajímavostí o zlatě? Pak doporučujeme náš článek o zlatě.

Get in Touch

Další články autora

Mandle nebo plechovkové pivo v akci – jak okamžitá půjčka pro dlužníky změní váš život?

Okamžitá půjčka pro dlužníky je oblíbeným produktem nebankovních společností především mezi klienty, kteří nemají úplně čistou finanční historii. Takováto půjčka online schválení slibuje do...

HP Elitebook 850 G3

HP Elitebook 850 G3 Hledáte notebook, který má luxusní obraz, lehkou konstrukci a vysoké zabezpečení? HP Elitebook 850 G3 je přesně pro vás. Podívejte se...

Několik tipů, jak zlepšit soustředění u studia VŠ

Soustředění je těžké, zvláště pokud se jedná o těžké, nebo nudné téma. Se smyslem pro odhodlání a zavedením některých účinných studijních technik lze však...

Reklama

Nejnovější články